Obama vyzdvihol význam vylodenia v Normandii pre demokraciu vo svete

06.06.2014 Celý región

Colleville-sur-Mer 6. júna (TASR) - Americký prezident Barack Obama vyzdvihol dnes význam spojeneckého vylodenia v Normandii spred 70 rokov pre šírenie demokracie vo svete, oznámila agentúra DPA.

Normandská pláž Omaha, na ktorej sa 6. júna 1944 vylodili spojeneckí vojaci, aby otvorili druhý front v boji proti nacistickému Nemecku, sa podľa prezidenta USA stala "predmostím demokracie" v ďalších desaťročiach.

"Zo západnej Európy na východ, z Južnej Ameriky do Juhovýchodnej Ázie sa už 70 rokov šíria demokratické hnutia ... Nič z toho by sa nestalo bez mužov, ktorí boli ochotní položiť svoje životy," uviedol Obama na vojenskom cintoríne v normandskej obci Colleville-sur-Mer, kde je pochovaných 9387 príslušníkov americkej armády.

USA a ich spojenci sa podľa Obamu počas druhej svetovej vojny rozhodli bojovať za slobodu v čase jej najväčšieho ohrozenia. Americký záväzok v boji za slobodu, rovnosť a dôstojnosť každého človeka je "vpísaný krvou" na plážach Normandie.

Francúzsky prezident Francoise Hollande počas prejavu v Colleville-sur-Mer zdôraznil, že jeho krajina nikdy nezabudne na obete amerických vojakov. Súčasne vyzdvihol význam spojenectva medzi Francúzskom a USA, ktoré je podľa neho založené na spoločnom ideáli slobody.

Na oslavách v Normandii sa zúčastňuje 21 popredných predstaviteľov predstavitelia 21 krajín sveta, vrátane britskej kráľovnej Alžbety II., nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ruského prezidenta Vladimira Putina a slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča.
 

Vyberte región

mark